SRC-ADR

srcbelgesiYük, eşya ve yolcu taşımacılığı yapan bütün sürücülerin Mesleki Yeterlilik (SRC) belgesi almaları zorunlu hale getirilmiştir.  

SRC Nedir?

SRC belgesi sürücünün sessiz harflerinden oluşmaktadır. Asıl adı Mesleki Yeterlilik Belgesidir. SRC belgeleri 4925 Sayılı Taşıma Yönetmeliğine göre ticari araç kullanan şoförlerin alması gereken bir belge türüdür. Yasa gereği ticari araç kullanan sürücülerin SRC belgesinin olmaması durumunda hem aracı sevk ve idare eden şoföre ve araç sahibine cezai işlem uygulanır. Para cezaları her yılın başında enflasyon oranında bakanlık tarafından arıtılır. Ayrıca, yetki belgesi sahibine de uyarma (ihtar) cezası verilir.

Hangi SRC Belgesi Hangi Taşıma Kategorisini Temsil Eder?

SRC1 – Uluslararası ve Ulusal Yolcu Taşımacılığı SRC2 – Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı SRC3 – Uluslararası Eşya-Kargo Taşımacılığı SRC4 – Yurtiçi Yük-Eşya-Kargo Taşımacılığı SRC5 (ADR Belgesi) – Tehlikeli Madde Taşımacılığı

SRC Belgesi Alma Şartları Nelerdir? SRC Nasıl Alınır?

Ehliyetlerini 2003 yılından sonra almış veya 2003 yılı sonrasında SGK kaydı olanların Ulaştırma Bakanlığı’nın yetkilendirdiği kurumlardan eğitim alarak yine Ulaştırma Bakanlığı’nın açacağı sınavda başarılı olmaları gerekmektedir.

Sınavsız SRC Belgesi ve SRC Muafiyet Koşulları Nelerdir?

Eğitime girmeden SRC Belgesi alabilmek için;

  • 25 Şubat 2003’ten önce ehliyet sahibi olanlar kursa girmeden sınava katılabilirler.
  • 25 Şubat 2003’ten önce B sınıfı ehliyet sahibi olanların kursa girmeden sınava katılabilmeleri için, yine bu tarihe kadar, en az 90 günlük sigorta veya Bağ – Kur primlerinin ödenmiş olması gerekir.

25 Şubat 2003’ten önce;

  • B sınıfı ehliyeti olanlar: SRC2 ve SRC4
  • C-D sınıfı ehliyeti olanlar: SRC1, SRC2, SRC3, SRC4
  • E sınıfı ehliyeti olanlar: SRC1, SRC2, SRC3, SRC4 belgeleri için başvurabilirler.
* 63 yaşından gün alanlar SRC Belgesi için başvuramazlar.

Ulaştırma Bakanlığı SRC Sorgulama

E-devlet şifreniz ve T.C. kimlik numaranızla www.turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak SRC sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

SRC Kursu

SRC belgelerinin doğrudan alımı ve SRC eğitimleri ve Psikoteknik randevusu için bizi 0462 326 98 61 ve 0535 586 00 46 numaralarımızdan arayabilirsiniz.

Danışmanlık Hizmetimiz

Karayolu Mevzuatı ile ilgili operasyonel sorunların giderilmesi, gerekli yetki belgelerinin çıkarılması gibi konularda danışmanınız olabiliriz.

Written by

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam libero diam, elementum eget porttitor at, tincidunt at nulla. Integer lacus lorem, porttitor id dictum nec, fringilla ac sapien. Duis a sapien a mauris volutpat laoreet in sed.
  • src5
  • src1
  • src2
  • src4
  • src3